לימוד פסנתר חינם

מיני קורס אונליין למתחילים בנגינת פסנתר!

הקדמה

החלטת להגשים את החלום וללמוד פסנתר?

יש כמה דברים שחשוב מאוד לדעת לפני שיוצאים לדרך!

 

הכנו לך סדרת הדרכה קצרה וחינמית שמיועדת למתחילים בפסנתר. גם אם אין לך רקע בכלל בנגינה, אחרי צפיה בסרטונים האלה, הדברים יהיו לך הרבה הרבה יותר ברורים.

 

סרטון 1: האפשרויות השונות לנגינה בפסנתר או אורגנית

חשוב להבין שבפסנתר יש עולם אינסופי של אפשרויות! בגלל שיש בו כל כך הרבה קלידים ואפשר לנגן בהם בו זמנית, אפשר לנגן המון סוגים של מנגינות ושירים. באורגנית או פסנתר יש שתי גישות עיקריות לנגינה על פסנתר:

 

מוסיקה קלאסית שמבוססת על תווים שמנוגנים ע"י נקודות שממוקמות על גבי 5 קווים (חמשות) ומציינות כל אחד מהצלילים שקיימים בפסנתר.

 

שירים ואלתורים שמבוססים על אקורדים שבאופן יותר מתומצת (אותיות באנגלית ומספרים) מציגים את הדרך הכללית שבה מנגנים את הליווי של כל שיר בעולם.

 

באמצעות שימוש בקואורדינציה והיכרות עם תווים ואקורדים אפשר לנגן כל שיר בעולם על גבי הפסנתר, וזה הרבה יותר קל ממה שנדמה לכם!

מעבר לשיעור הבא -->

סרטון 2: איך מסודרים הקלידים בפסנתר ומה שמות התווים של כל קליד באורגנית ובפסנתר?

אפשר להכיר מאוד מהר את כל הצלילים בפסנתר או באורגן משום שהם מבוססים על עיקרון המחזוריות. הצלילים מסודרים לפי דו-רה-מי-פה-סול-לה-סי כמו בשיר "דו הוא דוב אולי דובה".

אבל שימו לב לחידוש שיעזור לכם לנגן אקורדים שיאפשרו לכם לנגן כל שיר בעולם.

דו - C
רה- D
מי - E
פה - F
סול - G
לה - A
סי - B

שני הצלילים שהכי יעזרו לכם בנגינת פסנתר הם הצלילים C ו- F כי בזכותם תוכלו למצוא את כל שאר הצלילים הלבנים בפסנתר.

הצעה לאימון של הזיכרון בנגינה: נגנו צליל לבן אקראי בפסנתר ונסו לנחש מה האות שלו בזכות ההיכרות הטובה שלכם עם הצלילים C ועם F. ככה, בהדרגה, תוכלו להכיר את כל הצלילים בפסנתר באופן מיידי וכמעט בלי לחשוב.

סרטון 3: איך להפוך את התווים לאקורדים ולמה זה הדבר הכי טוב שיקרה לכם בפסנתר?

באופן זהה למחזוריות של תווים בפסנתר:

 

C
D
E
F
G
A
B

 

כך גם האקורדים בפסנתר מנוגנים באופן מחזורי. השדרוג הגדול שיקרה ברגע שתתחילו לשלוט באקורדים- הוא שלא תנגנו רק תווים בודדים בפסנתר בכל פעם, אלא תוכלו ליצור ליווי של ממש! כך תוכלו להוציא את האקורדים של כל שיר מהאינטרנט, ולנגן את הליווי שלהם.

 

איך מבצעים ליווי? העיקרון לליווי של שיר הוא פשוט, אך מכיל הרבה מאוד אפשרויות בדרגות קושי עולות. אך העיקרון הכללי זהה - יד שמאל מנגנת את צליל הבס של האקורד (כלומר האות עצמה של האקורד) ויד ימין מנגנת את כל 3 צלילי האקורד. באופן כזה, נוצר שילוב הרמוני ונעים לאוזן של יד ימין ויד שמאל, וכך זה יקרה לאורך כל האקורדים של השיר שתבחרו לנגן.

 

שיטת התפוח לנגינת אקורדים בפסנתר: מדובר בשיטה מאוד פשוטה ואפקטיבית להבנת הצורה של היד בזמן שמנגנים אקורדים. עליכם לדמיין החזקה של תפוח ביד ימין, שיוצר צורה 'עגולה', שמאפשרת נגינה רכה ומשוחררת בעת לחיצה על 3 הצלילים של כל אקורד.

סרטון 4: איך אפשר להמשיך מכאן?

צפיתם בכל סרטוני ההדרכה החינמית למתחילים בפסנתר? שיחקתם אותה!

קיימות המון שיטות ואפשרויות ללימוד של פסנתר, והיה לי חשוב לייצר לכם את הסדר הראשוני לפני שאתם 'הולכים על זה' ומתחילים להשקיע את שעות הלימוד שלכם מול הפסנתר.

 

לסיכום, מה הדברים שחשוב לפני שמתחילים ללמוד? ואיך מתקדמים מכאן?

 

דבר ראשון - להשיג פסנתר! קיים מגוון רחב מאוד של אפשרויות, החל מתקציב של מאות שקלים בודדים לאורגנית יד שניה, ועד לעשרות אלפי שקלים לפסנתר אקוסטי מקצועי שרוכשים בחנות. אני ממליץ מאוד להתאים את התקציב לשלב הלימוד. אם רק התחלתם ללמוד פסנתר, כל פסנתר או אורגן שיעזרו לכם ללמוד בעל פה את הצלילים ואת האקורדים הראשונים, יעשו את העבודה. לכן האפשרות הלא שגרתית של רכישת קלידים יד שניה, היא אופציה מעולה.

 

אם בא לכם להתפנק ולרכוש קלידים איכותיים יותר אני ממליץ לקרוא קודם את המדריך שלי איך לקנות פסנתר.

 

לגבי אופן הלימוד עצמו: קודם כל, כדאי להחליט על אסטרטגיה. האם אתם רוצים ללמוד תווים כדי לנגן בעוד כמה שנים מוסיקה קלאסית כמו מוצארט, שופן, בטהובן? או האם אתם רוצים ללמוד אקורדים כדי לנגן תוך כמה חודשים שירים פשוטים כמו Let it Be ושירים של עידן רייכל, ובעוד כמה שנים כל שיר שאתם אוהבים בעולם?

 

כמובן שתי האפשרויות מעולות, ורק צריך לבחור איפה אתם מגשימים את חלום נגינת הפסנתר שלכם בצורה הטובה ביותר.

סיכום והמשך

כדי לעזור לכם להגשים את החלום, בפיאנוסול יצרנו קורס מלא למתחילים בפסנתר. 

מדובר בקורס מקיף מאוד, שעובר בשלבים הדרגתיים על כל מה שצריך לדעת כדי להצליח לנגן אקורדים בפסנתר וללוות את השירים האהובים עליכם.

 

לפרטים על הקורס מתחילים המלא לחצו כאן.

 

בנוסף, אם אהבתם את ההדרכה החינמית, נשמח שתעבירו אותה לחברים המעוניינים להתחיל לנגן בפסנתר.

לקבלת קופון 10% הנחה לקורס מלא/י את הטופס